Amit kívánunk és amire valójában szükségünk van 2. rész

Sokan ismerhetjük azt a kínzó érzést, amikor egy bizonyos ételt vagy ízt kívánunk kitartóan és a poklok poklát éljük meg, ha nem jutunk hozzá…:) Az érzés nem feltétlenül az ételről szól, inkább az azokban található ásványi anyagokról – ha valamit hiányol szervezetünk, agyunkkal közli: az olyan anyagokban gazdag ételeket kell fogyasztanunk.
Az első részben az édesség/édes íz iránti vágyat elemeztük, s találtunk rá megoldást! Íme a következő rész.

Amit kívánunk: nehéz ételek (tészta, krumpli, stb.)
Amire a szervezetünknek szüksége van: triptofán

Ha kenyeret, tésztát, krumplit kívánunk – ha mindegy, hogy mit eszünk, csak szénhidrát legyen -, akkor ez azt is jelentheti, hogy testünk triptofánért, egy nagyon alapvető aminosavért kiált. Szervezetünk a triptofán segítségével állítja elő a hangulatainkat befolyásoló szerotonint. Enélkül rosszabb kedvünk lesz és sokkal idegesebbé is válhatunk. Bár a szénhidrátokban nem található triptofán, a fogyasztásuk miatt történő vércukor-emelkedés ezen szempontból hasznos: több ilyen aminosavat irányít az agy felé. Ugyanakkor ha étrendünkben megnöveljük a fehérjék arányát, tojást, banánt és diót fogyasztunk, az garantáltan magasabb triptofán-szinthez vezet.

A triptofán a nyolc esszenciális aminosav egyike. Szükség van rá niacin (B3 vitamin) termelődéséhez. Számos élő szervezet számára – így nekünk, embereknek is – a triptofán esszenciális. Ez azt jelenti, hogy az emberi szervezet nem képes előállítani. Így ételeinkkel kell biztosítani a szükséges mennyiséget. Az aminosavak, így a triptofán is, a fehérjék építőelemei. Emellett a triptofán számos anyag termelődéséhez elengedhetetlen a testünkben, ilyen pl. a szerotonin is. Mivel a szerotonin – ami egy melatonin prekurzor – kulcsszerepet játszik a hangulat és az alvási szokások kialakításában, a triptofánt nem ritkán antidepresszánsként, természetes altatóként, és súlycsökkentőként alkalmazzák.